Naplánované zájazdy

 • 25. August August 2018
  25.8.2018 Rožnov pod Radhoštěm - Pustevny 23,- €

  Poďte sa s nami pozrieť na skvost drevených stavieb známych už od r. 1925

  v Rožnove pod Radhoštěm.

   

  Pôvodná myšlienka v hlavách bratov Jaronkových vznikla už skôr, avšak nepriaznivé roky I. svetovej vojny im v tom zabránili. Práve preto, že so svojim nápadom museli počkať, je súbor drevených stavieb tak rozsiahly a ucelený. Nachádza sa tu celkom až 70 budov, ktoré predstavujú typické drevené stavby tej doby.

  Skanzen je rozdelený do štyroch tematických častí a to „Drevené mestečko, Mlynská dolina, Valašská dedina a Pustevny“.

   

  Samozrejme, že najväčšou atrakciou je „Drevené mestečko“, kde sú prenesené originálne drevenice. Niektoré podľa doložených dokumentov pochádzajú zo 17. storočia.

  Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí budova č. 176 „Hostinec u Vašků“ z r. 1660.

  Aj keď je to najstaršia dochovaná budova, stále slúži svojmu účelu a môžete si tu aj dnes pochutnať na miestnych špecialitách valašskej kuchyne.

  Medzi ďalšie zaujímavé budovy patrí budova pošty a kostol, pri ktorom sú pochované významné osobnosti českej športovej histórie, napr. štvornásobný olympijský víťaz - bežec Emil Zátopek, olympijský víťaz v hode diskom Ludvík Daněk, ako aj Jiří Raška - olympijský víťaz v skoku na lyžiach a český lyžiar storočia.

  Samozrejme, nezabudlo sa ani na zakladateľov „Valašského múzea“ bratov Bohumila a Aloisa Jaronkových.

   

  No bolo by nespravodlivé, keby sme nespomenuli aj „Mlynskú dolinu“.

  Veď čo by to bolo za dedinu bez zariadení a strojov, ktoré ľuďom uľahčovali prácu.

  Pri práci na jednotlivých zariadeniach sa využívala hlavne sila vody, ktorá pomáhala nielen mlynárovi, ale aj kováčovi, ako aj na píle pri rezaní dreva.

  Miestny sprievodca nám počas prehliadky Mlynskej doliny predvedie jednotlivé funkčné zariadenia v praxi tak, ako ich využívali naši predkovia. Uvidíme v činnosti mlyn na mletie múky, či prácu píly pri rezaní dreva.

   

  Práve týmto je návšteva Valašského múzea tak zaujímavá a pôvodná myšlienka bratov Jaronkových naplnená, aby múzeum nebolo len súborom budov, ale živé mestečko. V dnešnej dobe sa tu preto konajú rôzne zaujímavé kultúrne a remeselné podujatia.

   

  Po skončení tejto prehliadky si dáme povinnú prestávku na obed, aby sme sa posilnili na presun autobusom na prehliadku drevených stavieb Dušana Jurkoviča na Pustevnách.

  Zvonku si pozrieme secesné ubytovne Libušín a Maměnka. Autor bol pri ich stavbe inšpirovaný ľudovou architektúrou. /Libušín vyhorel 3.marca 2014, toho času v rekonštrukcií/.

  Odchod autobusu z Bratislavy parkoviska Istropolis            7:00 h

  Príchod Rožnov pod Radhoštem                                             10:00 h

  Prehliadka Drevenej dediny a Mlýskej doliny         10:30 – 12:30 h

  Osobné vono a obed                                                  12:30 - 15:00 h

  Presun autobusom smer Pustevny                             15:00 - 15:30 h

  Prehliadka Pustevny                                                      15:30 - 16:00 h

  Odchod autobusu smer Bratislava                                           16:00 h

  Predpokladaný príchod do Bratislavy                                      19:00 h

   

  V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie – možnosť dojednať/ dieti do 15 r.0,90 €/deň dospeláosoba 1,70 €/deň osoba nad 71 r. 2,50 €/deň /

   

  V cene zájazdu je: preprava klimatizovaným autobusom, sprievodca

   

  KVĚTEN - ZÁŘÍ: SEZÓNNÍ VSTUPNÉ

  Areál

  Základní

  Snížené

  Dětské

  Rodinné

  Za 1 zvíře

  Dřevěné městečko

  80,-

  60,-

  40,-

  160,-

  20,-

  Mlýnská dolina

  80,-

  60,-

  40,-

  160,-

  20,-

  Valašská dědina

  100,-

  80,-

  50,-

  200,-

  20,-

  Všechny tři areály

  200,-

  150,-

  90,-

  400,-

  50,-

  Výstavy Sušák

  40,-

  30,-

  20,-

  80,-

     Dětské vstupné: děti od 6 do 15 let
  Vstup zdarma:

  děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P včetně doprovodu, držitelé karty AMG, ICOM, ČSMP, ZMS, ÚMPS, PRESS

  Snížené vstupné:

  studenti, senioři, držitelé průkazu ZTP, držitelé Evropské karty mládeže EYCA, držitelé karet ISIC, ITIC, IYTC, ALIVE

   

   

  Cena zájazdu: 23,- €

   

   

  Zmena programu vyhradená.

   

  cena zájazdu 23.00 € Detail
 • 1. Septemeber Septemeber 2018
  1.9.2018 Tulln - výstava kvetov + prehliadka mesta 18,- €

  Tulln záhrady a výstavisko.

  Na výstave sa pokocháte v spleti prekrásne aranžovaných kvetín a nádherných kvetinových záhonov. Spoločne načerpáme mnoho sily a zároveň si odnesieme veľké množstvo inšpirácie ako si skrášliť svoju obľúbenú domácu kvetinovú záhradu. Na svoje si prídu aj domáci majstri pri predvádzaní práce s drevom a pletení košíkov. Samozrejmosťou tejto nádhernej výstavy kvetov je možnosť vidieť novú záhradnú techniku. V tomto veľkom areáli sa nachádza bohaté občerstvenie pre návštevníkov.

  Po obede sa presunieme do historického centra mesta Tulln, ktoré je zároveň aj rodiskom známeho maliara Egona Schielleho. Jeho rodný dom sa nachádza neďaleko rieky Dunaj.

  S Dunajom je taktiež spojená aj ďalšia atrakcia Tullnu – ukotvená plachetnica Viedenského umelca a architekta Hundartwassera.

  Ďalej starobilý Tulln je známy už aj z čias Rimanov ako vojenský tábor Comanega.

  Podrobnejšie nás však o tomto meste zoznámi naša pani sprievodkyňa.

   

  Vstupné Tulln trh aj záhrady:

  Dospelí: 11,- €

  Miesto nástupu:

  8:00 h odchod z Bratislavy /parkovisko Istropolis/ 

  10:00 – príchod Tulln  10:00 – 15:00 – návšteva výstavy a záhrad

  15:00 – 18:00 – prehliadka mesta Tulln

  18:00 h odchod z Tullnu 

  cca 19:30 h – príchod Bratislava Istropolis.

  V cene zájazdu je: doprava klimatizovaným autobusom, sprievodca.

  V cene zájazdu nie je: cestovné poistenie, vstupné.

   

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 18.00 € Detail
 • 7. Septemeber Septemeber 2018
  7 - 8.9.18 Salamander sprievod v Banskej Štiavnici + Radvanský jarmok v Banskej Bystrici 85,- €

  1. deň

  Odchod autobusu: 8:00 h parkovisko Istropolis

   

  Kláštor Hronský Beňadik: 10:00 h

  Zájazd začneme zastávkou v Hronskom Beňadiku – na mieste, ktoré sa v časoch Uhorského kráľovstva nazývalo „Slovenskou bránou“. Dodnes tu stojí a rozpráva príbehy z našej histórie prekrásny kostol a benediktínsky kláštor. Po prehliadke kostola a sprístupnenej časti kláštorného komplexu pokračujeme do Banskej Štiavnice.

   

  Banská Štiavnica: 12:30 h

  Než vstúpime do samotného mesta, pozrieme si ho zvrchu – navštívime štiavnickú kalváriu, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na Štiavnicu. Potom, ako nám v Dolnom kostole kalvárie miestny sprievodca porozpráva zopár zaujímavostí o kalvárii i meste, vyberieme sa ďalej, do Banského múzea v prírode. Povrchová expozícia nás prevedie krátkym geologickým vývojom Slovenska, uvidíme tu historické banské stavby a vyzbrojení plášťami, prilbou a lampami sa tí, ktorí majú záujem, odoberú na prehliadku podzemnej štôlne Bartolomej, na vlastnej koži si vyskúšať a na vlastné oči vidieť, aký ťažký bol život baníkov. Vhodná obuv a teplé oblečenie je nevyhnutné (v bani je mokro a teplota iba okolo 7 stupňov C.)

  Po prehliadke banského múzea sa spoločne presunieme do mesta, kde o 15-tej hodine začínajú Salamandrové slávnosti. Salamandra je symbolom mesta – podľa tradície vďačia Štiavničania práve salamandre za objavenie vzácnej rudy, ktorá im priniesla bohatstvo a slávu. Salamandrové dni sú tradičné podujatie, ktoré je oslavou baníkov, geológov, hutníkov a naftárov - oslavou bohatej štiavnickej histórie a tradícií. Spája sa s pestrým hudobným programom, v centre mesta sa koná tradičný jarmok a o 19-tej hodine začína salamandrový sprievod. Salamander bol pôvodne vážny a slávnostný sprievod poslucháčov banskoštiavnickej akadémie pri zvlášť významných príležitostiach, ako bolo prvé fáranie, šachtág, pohreb profesora akadémie a podobne. Konal sa vždy po zotmení vo svetle baníckych kahanov a fakieľ. Túto atmosféru si ani my nenecháme ujsť. Zo Štiavnice budeme odchádzať po skončení sprievodu, najneskôr o 21:30. Príchod do hotela v neskorých hodinách (až okolo 22:30-23:00).

   

  2. deň

  9:00 h Vzhľadom na neskorý príchod do hotela začneme program prehliadkou historického centra Banskej Bystrice (miestny sprievodca). Tí, ktorí si radšej dlhšie pospia, sa môžu k skupine pripojiť neskôr. Po prehliadke máme v Banskej Bystrici rozchod až do 12:00. Počas individuálneho voľna si môžete užívať atmosféru jarmoku a historických remesiel. Práve sa tam bude konať chýrny Radvanský jarmok, nazývaný aj jarmok všetkých jarmokov. Je preslávený aj tým, že naň voľakedy chodieval najslávnejší zbojník Juraj Jánošík.

   

  12:00 h presun autobusom do Španej doliny, malebnej dedinky s bohatou banskou históriou. Jej dominantou je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Ku kostolu stojacemu na vŕšku vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. V blízkosti kostola stojí renesančná budova bývalej Klopačky, v ktorej je zriadené Múzeum paličkovanej čipky. V blízkosti Klopačky na nás čaká zaujímavý orloj, ktorý v pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohyblivými postavičkami baníkov. K zaujímavostiam Španej doliny patrí aj Múzeum medi, kde nám banský sprievodca porozpráva o slávnych časoch tejto dedinky. Na záver sa ešte spolu prejdeme malým náučným banským chodníkom, ktorý nás zavedie až na haldu Maximilián. Z tohto miesta sa nám ponúkne nezabudnuteľný pohľad na Španiu dolinu, známy zo všetkých pohľadníc. Týmto sa rozlúčime s banskými perlami stredného Slovenska a vyrazíme domov. Cestou sa ale ešte zastavíme v dedinke Hronsek.

   

  16:15 h Prehliadka artikulárneho evanjelického kostola z roku 1726, ktorý je zapísaný medzi pamiatkami UNESCO, bude bodkou za našim výletom. O 17:00 vyrazíme na cestu do Bratislavy.

   

  Predpokladaný príchod do Bratislavy o 20:00 h.

   

  V cene zájazdu je: doprava klimatizovaným autobusom, služby tranzitného sprievodcu, 1x noc v 3* penzióne/hoteli vrátane raňajok, výklad miestneho sprievodcu.

   

  V cene zájazdu nie sú zarátané: jednotlivé vstupy (ca 15 € - v závislosti od záujmu), cestovné poistenie (osoba do 71 r. 1,70 €, osoba nad 71 r. 2,50 € /.

   

   

  Cena zájazdu: 85,- €

   

  Zmena programu vyhradená.

   

   

   

  cena zájazdu 85.00 € Detail
 • 14. Septemeber Septemeber 2018
  14 - 16.9.2018 Karlový Vary - Mariánské Lázne - Františkový Lázne 165,- €

  Odchod Bratislava: 6:00 h /parkovisko Istroplis/

   

  Z náhrdelníka českých kúpeľných miest sme pre Vás vybrali tri najjagavejšie skvosty: Karlove Vary, Mariánske Lázne a Františkove Lázne.

  Naše spoznávanie začneme svetovo preslávenými kúpeľmi a to Karlovými Varmi.

   

  1. deň

  Predpokladaný príchod do Karlových Varov je 11:30. Potom nás miestny sprievodca prevedie kolonádou, na ktorej má každá budova svoju zaujímavú históriu, tvorenú osobnosťami, ktoré tu pobývali. Zároveň sa budeme kochať stavbami, ktoré sa tu nachádzajú. Či už sú to viac alebo menej známe hotely, kultúrne pamiatky, ale aj samotné stavby kúpeľného mesta. A samozrejme, že sú tu aj samotné liečivé pramene. My sa priamo zameriame na jeden z nich, ktorý má aj vlastné múzeum. Je to „prameň“ Jána Bechera. Odborník na slovo vzatý nás podrobne zoznámi s históriou výroby Becherovky a prevedie nás aj samotným múzeom. Samozrejmosťou bude aj ochutnávka 4 druhov, ktoré sa tu vyrábajú.

  Po skončení ochutnávky bude nasledovať osobné voľno a o 17:00 odchod do hotela.

   

  1. deň

  Odchod autobusu o 9:00 h

  Druhé z kúpeľných miest, ktoré navštívime, sú Františkove Lázne.

  Aj keď o liečivých účinkoch vody sa vedelo už v 15. storočí, najväčší rozmach predaja vody bol až v 17. storočí. Na príkaz cisára Františka I. tu v roku 1793 založili prvé slatinné kúpele na svete.

  Počas zaujímavého výkladu, ktorý nám poskytne miestny sprievodca, sa budeme pomaly presúvať časťami mesta ako Mestské sady, Sady Bedřicha Smetany, Sady Solného a Lučního pramene, ako aj neoddeliteľnou súčasťou každého kúpeľného mesta, kolonádou.

  Po výklade bude nasledovať osobné voľno. Odchod autobusu do hotela sme stanovili na 16:00 h.

   

  1. deň

  Odchod autobusu o 9:00 h

  Posledný deň nášho zájazdu sa po ceste smerom domov zastavíme v Mariánskych Lázňach.

  Tie sú dnes druhým najväčším kúpeľným mestom v Čechách a svoj názov údajne dostali podľa mariánskeho obrazu, ktorý pri prameni /pôvodný názov Smradľavý/ zavesil vojak vracajúci sa z vojny.

   

  Spomedzi známych osobností, ktoré navštívili Mariánske Lázne, spomeniem nemeckého básnika Johanna Wolfganga Goetheho, operného skladateľa Richarda Wagnera, či britského panovníka Eduarda VII.. Ten sa tu r. 1904 dokonca stretol s cisárom Františkom I. pri politickom rokovaní. Nebudeme Vám všetko prezrádzať, podrobnosti a iné zaujímavosti nám rozpovie sprievodca.

  Odchod do Bratislavy je o 15:00 h

   

  Predpokladaný príchod: 20:00 h

   

   

  V cene zájazdu je: preprava moderným autobusom, sprievodca, ubytovanie v Karlových Varoch, 2-krát raňajky

   

  Samostatná izba + 20,- €

  V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie.

  Možnosť individuálne absolvovať procedúry.

  Zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 35 osôb.

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 165.00 € Detail
 • 22. Septemeber Septemeber 2018
  22.9.2018 Park miniatúr Podolie + Kláštor Veľká Skalka + Trenčín - hrad a mesto 19,- €

  Prvou zastávkou nášho zájazdu bude obec Podolie so svojím Parkom miniatúr. Nachádzajú sa v ňom modely hradov a zámkov tak, ako vyzerali v časoch svojej najväčšej slávy, zmenšeniny kostolov, rodných domov významných slovenských osobností, turistických chát a rozhľadní.

  Ďalšou zastávkou bude zrúcanina kláštora Veľká Skalka so zachovanou kaplnkou a s jaskyňou, kde viedli pustovnícky život svätí Andrej-Svorad a Beňadik/ Benedikt. Skalka sa považuje za najstaršie pútnicke miesto na Slovensku.

  Nakoniec sa presunieme do neďalekého Trenčína, kde po prestávke na obed navštívime Trenčiansky hrad. Na záver si ešte prezrieme centrum Trenčína.

   

  Miesto nástupu: 8:00 h Bratislava – Istropolis

  Predpokladaný príchod: 20:00 h  Park miniatúr Podolie

  Park pozostáva z takmer 70 exponátov. Uvidíte v ňom napr. model Krásnej Hôrky, či hradu Červený Kameň. Niektoré hrady, napr. Čachtický hrad, Vršatec, Tematín, či Beckov, z ktorých sa dnes zachovali len ruiny, sú v parku zobrazené tak, ako vyzerali pred 300 - 400 rokmi. Nájdete tu aj zmenšeniny sakrálnych stavieb, akými sú kostol Svätý kríž, zvonica v Hronseku, alebo románsky kostolík v Dražoviciach. Park sa postupne dopĺňa o nové exponáty, nedávno pribudla aj zmenšenina Bratislavského hradu.

   

  Vstupné:

  - dospelé osoby 4,- €

  - seniori, ZŤP, deti, študenti 3,€

   

   

  Kláštor Veľká Skalka

  Na tomto mieste, v jaskyni v skale nad riekou Váh, v 11.storočí žili ako pustovníci mnísi Andrej-Svorad a jeho žiak Beňadik, neskôr vyhlásení za svätých. Tu v Skalke Beňadik zomrel mučeníckou smrťou. V 12. storočí na mieste postavili kostolík a v roku 1224 tu nitriansky biskup založil benediktínske opátstvo, ktoré sa stalo duchovným centrom oblasti. V roku 1528, počas bojov o uhorský trón, bolo opátstvo cisárskymi vojskami zničené. V roku 1644 kláštor dostali jezuiti, ktorí tu pôsobili až do zrušenia rádu v roku 1773. Po ich odchode kláštor začal pustnúť.

  V súčasnosti sa v Skalke každý júl koná púť počas sviatku svätých Andreja-Svorada a Beňadika.

  Viac nám o histórii a súčasnosti tohto miesta povie miestna sprievodkyňa.

   

   

  Trenčín

  Hoci počiatky osídlenia územia dnešného mesta siahajú až do praveku, pre väčšinu z nás je Trenčín známy najmä vďaka nápisu z čias Rímskej ríše. Vtedy tu na prelome rokov 179/180 počas tzv. markomanských vojen prezimovali vojaci II.rímskej légie a na skale zanechali povestný nápis.

  V 6.storočí sa tu usadili Slovania, na začiatku 11.storočia sa územie stalo súčasťou Uhorska a mesto sa stalo sídlom pohraničnej župy. V roku 1111 sa Trenčín spomína ako mýtna a trhová osada pod hradom, na známej obchodnej ceste.

  V poslednej štvrtine 13.storočia sa hrad a mesto dostali do vlastníctva šľachtického rodu Čákovcov, z nich je známe najmä pôsobenie “pána Váhu a Tatier”, Matúša Čáka Trenčianskeho. Ten spravil z Trenčína centrum svojho panstva. Po jeho smrti prešlo mesto opäť do kráľovského vlastníctva. Zakrátko mu kráľ Karol Robert z Anjou udelil prvé výsady, v roku 1412 ho Žigmund Luxemburský povýšil na slobodné kráľovské mesto.

  Trenčín bol v minulosti miestom, kde sa odohralo mnoho vojenských konfliktov, ale aj miestom rozvoja školstva, umenia a kultúry, o čom sa budete môcť presvedčiť aj počas nášho zájazdu.

   

   

  Trenčiansky hrad

  Počas lektorovanej prehliadky navštívime Matúšovu vežu, Ľudovítov palác, Barborin palác, kasáreň, hladomorňu, rotundu a lapidárium.

   

  Vstupné hrad:

  - dospelé osoby 6,- €

  - seniori 4,50,- €

  - deti, študenti 3,50,- €

  - ZŤP, 1,- €

   

  Program zájazdu

   

  8:00 h odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

   9:30 – 10:30 h nášteva Parku miniatúr v Podolí

  10:30 – 11:20 h presun autobusom k Veľkej Skalke

  11:30 – 12:30 h prehliadka kláštora

  12:45 – 13:00 h presun autobusom do Trenčína

  13:00 – 14:15 h osobné voľno

  15:00 – 16:30 h prehliadka hradu

  17:30 – 18:30 h krátka prehliadka Trenčína

  18:30 – 20:00 h presun autobusom do Bratislavy  V cene zájazdu je: preprava autobusom, sprievodca.

   

   

  V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie.

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 19.00 € Detail
 • 29. Septemeber Septemeber 2018
  29 - 30.9.2018 Salzburg - zámok Hellbrun - Orlie hniezdo 110,- €

  1.deň: Odchod z BA cca 6:00-.príchod Salzburg – zámok Hellbrunn cca 11-11:30 h. Zámok Hellbrunn je známy svojim prekrásnym parkom a vodnými hrami, ktoré nechal vystavať biskup Markus Sittikus von Hohenems ako svoj letohrádok. Po prehliadke zámku sa presunieme autobusom do historického centra Salzburgu. Na začiatok si vyhradíme priestor na obed a následne sa spoločne prejdeme historickým centrom mesta (uvidíme prekrásnu záhradu zámku Mirabell, dom, v ktorom sa narodil Wolfgang Amadeus Mozart, vyvezieme sa lanovkou na pevnosť Hohensalzburg, navštívime prvého originálneho výrobcu známych čokoládových Mozartskugeln a pod.). Odchod do hotela bude až vo večerných hodinách, ca o 18:00.

  2.deň: Po raňajkách o 9:00 h odchod do dedinky "Obersalzberg", ktorá bola druhým centrom fašizmu počas 2. svetovej vojny. Navštívime "Orlie hniezdo", horskú chatu, ktorá sa nachádza vo výške 1.834 m na hraniciach medzi Nemeckom a Rakúskom a bola postavená za 13 mesiacov ako dar nacistickej strany k 50. narodeninám Adolfa Hitlera. Vodca samotné hniezdo nevyužíval, keďže mal strach z výšky a trpel závratmi. Dnes je tu reštaurácia a slúži predovšetkým turistom. Hore sa dá dostať buď niekoľko hodinovým turistickým pochodom alebo sa necháte odviezť špeciálne upraveným turistickým autobusom. Celá trasa jazdy je 7 km, prevýšenie má 800 m a trvá asi 20 min. Po úzkej a strmej ceste prechádza 5 tunelmi. 

  Odchod do Bratislavy 16:00 h. Predpokladaný príchod 21:00 h 

  V cene zájazdu je:  x ubytovanie + raňajky, preprava klimatizovaným autobusom, tranzitný sprievodca

  V cene nie je: jednotlivé vstupy (ca 45 EUR v závislosti od navštívených miest), cestovné poistenie / možnosť dojednať /

  Nástupné miesto : Bratislava - Istropolis 6:00 h.

  Príplatok za 1 posteľovú izbu 30,- € Zmena programu vyhradená.

  Trasa zájazdu Bratislava - Helbrun - Salzburg - Orlie hniezdo - Bratislava

   Cena za zájazd: 110,- €

  + obedy/večere + vstupy, kam chcete ísť (alebo Salzburg kartu)

  + Orlie hniezdo

  Zmena progtamu vyhradená.

  cena zájazdu 110.00 € Detail
 • 6. Október Október 2018
  6.10.2018 Šternberk- hrad a bývalý augustiniánsky kláštor + Svatý Kopeček pri Olomouci 21,- €

  Tentoraz navštívime zaujímavosti Olomouckého kraja. Najprv sa zastavíme v moravskom mestečku Šternberk. Tu navštívime hrad Šternberk a bývalý augustinánsky kláštor.

  Potom sa presunieme na neďaleký Svatý Kopeček, významné pútnicke miesto, kde si prezrieme baziliku Navštívenia Panny Márie.

   

  Miesto nástupu: 7:00 h Bratislava – Istropolis

  Predpokladaný príchod: 20:00 h

  Hrad Šternberk

  Hrad založil v polovici 13.storočia Zdeslav zo Šternberka, ktorý vykonával významné funkcie na kráľovskom dvore. Šternberkovci, starý český šľachtický rod, vlastnili hrad až do konca 14.storočia. Od roku 1397 do konca 17.storočia sa na hrade vystriedali viacerí majitelia. V roku 1415 sa tam stretli viacerí príslušníci nižšej šľachty a poslali odtiaľ do Kostnice sťažnosť proti upáleniu Jana Husa. Po ničivom požiari v roku 1538, ktorý zasiahol celé mesto, bol hrad renesančne prestavaný. V roku 1678 ho postihol ďalší veľký požiar. 1699 sa hrad dostal do rúk Lichtensteinovcov. Požiarom zničený hrad dlho nik nepoužíval a neopravoval, až v druhej polovici 19.storočia sa ho knieža Jan II. z Lichtensteinu rozhodol dať obnoviť. Postupne z neho vytvoril veľkolepé šľachtické sídlo. Majetkom Liechtensteinovcov bol až do roku 1945, keď bol na základe Benešovych dekrétov zoštátnený.

   

  Počas prehliadky hradu (1.základný okruh – Lichtensteinské zbierky) nás sprievodca zavedie do gotickej kaplnky so zbytkami gotických nástenných malieb, rytierskej sály, aj do renesančnej prístavby hradu. V nej uvidíme okrem iného “vizitkovú sálu”. Jej steny zdobia mená hostí, ktorí hrad v danej dobe navštívili. Prezrieme si aj izby Lichtensteinovcov so zariadením z čias posledných majiteľov a s hodnotnou zbierkou umenia kniežaťa Jana II. z Lichtensteinu. Navštívime aj novozrekonštruovanú kuchyňu.

   

   

  Vstupné hrad 1.základný okruh:

  - plné vstupné: 130,- Kč

  - seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 90,- Kč

   

  Bývalý augustinánsky kláštor Šternberk

  Kláštor založil v 14.storočí biskup Albert II. zo Šternberka, významný cirkevný hodnostár, diplomat a radca cisára Karola IV.. Súčasný vzhľad získal v 1.polovici 18.storočia. Augustiniánski mnísi v ňom pôsobili do roku 1784, keď cisár Jozef II. prikázal kláštor zrušiť.

   

  Počas prehliadky so sprievodcom navštívime kláštor, pivnice, historické sály s obnovenou nástropnou maľbou moravského barokového maliara Jana Kryštofa Handkeho, ktorý zdobil napríklad aj kostoly a iné budovy v Olomouci a Vroclavi. Uvidíme hodinové stroje vežových hodín a prezrieme si kostol Zvestovania Panny Márie z druhej polovice 18. storočia. Súčasťou prehliadky budú aj živé hudobné ukážky na historických hudobných nástrojoch.  Vstupné kláštor s lektorovanou prehliadkou:

  - plné vstupné 100,- Kč (po preukázaní sa vstupenkou z hradu len 80,- Kč)

  - seniori, študenti 50,- Kč

   

   

   

  Bazilika Navštívenia Panny Márie Svatý Kopeček

  Na mieste dnešnej baziliky dal počas ťažkého obdobia tridsaťročnej vojny, v rokoch 1629-1633 postaviť malú kaplnku zasvätenú Panne Márii olomoucký mešťan Jan Andrýsek. Kaplnka sa stala miestom modlitieb ľudí z okolia a keďže mnoho z toho, o čo ľudia prosili, sa im splnilo, chodilo sem čoraz viac veriacich. Ešte v tom istom storočí bola kaplnka nahradená novým kostolom Navštívenia Panny Márie. Ročne tam prúdili desaťtisíce pútnikov. Aj v súčasnosti je to jedno z najnavštevovanejších pútnickych miest v Českej republike. V roku 1995 kostol navštívil pápež Ján Pavol II. a povýšil ho na “baziliku minor”, čím ho zaradil medzi najvýznamnejšie kostoly.

   

   

  Program zájazdu

  7:00 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

  10:00 – príchod do Šternberka, presun na hrad spojený s krátkou prehliadkou mesta

  11:00 – 12:00 h prehliadka hradu

  12:00 – 14:00 h osobné voľno

  14:00 – 15:00 h prehliadka bývalého augustiniánskeho kláštora

  15:00 – 15:45 h presun autobusom na Svatý Kopeček

  16:00 – 17:00 h prehliadka baziliky

  17:00 – 20:00 h presun autobusom do Bratislavy

   

   

  V cene zájazdu je: preprava autobusom, sprievodca.

  V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie (možno dojednať pri objednaní zájazdu)

  Cena zájazdu : 21,- €

   

   

   

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 21.00 € Detail
 • 13. Október Október 2018
  13.10.2018 Vranov nad Dyjí + Znojmo 19,- €

  Počas tohoto zájazdu navštívime zaujímavosti juhomoravského okresu Znojmo. Program začneme prehliadkou zámku vo Vranove nad Dyjí, ktorý patrí medzi najkrajšie svetské barokové stavby v strednej Európe. Potom sa presunieme do Znojma. Tu po prestávke na obed navštívime známe znojemské katakomby.

   

  Miesto nástupu: 7:00 h Bratislava – Istropolis

  Predpokladaný príchod: 10:00 h

  Zámok Vranov nad Dyjí

  Predchodcom dnešného barokového zámku bol pohraničný hrad, vybudovaný na skale nad riekou Dyje. Prvý raz sa spomína v roku 1100. Rozsiahly požiar v roku 1655 hrad značne poškodil. O pár rokov ho kúpil gróf Jan Michal II. z Althannu, cisársky tajný radca a prísediaci moravského zemského súdu. Ten začal veľkolepú barokovú prestavbu podľa projektu významného rakúskeho architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu. Dominantou zámku sa stala oválna sála predkov s rozmermi 25 x 15 x 15m vyzdobená sochami pánov z Althannu. O jej sochársku a maliarsku výzdobu sa postarali poprední umelci tej doby. Ďalšou významnou stavbou celého komplexu je kaplnka Najsvätejšej Trojice.

  Počas 19.storočia vranovské panstvo vlastnil rod Mniszkovcov, ktorý sa významne pričinil aj o rozvoj vranovskej továrne na výrobu kameniny. Neskôr panstvo patrilo rodu Stadnických, ktorí ho vlastnili až do roku 1938, kedy sa stalo súčasťou Hitlerovej Tretej ríše. Po skončení II.svetovej vojny zámok pripadol štátu.

   

   

  Vstupné zámok:

  okruh “Celým zámkom”:

  - plné vstupné: 240,- Kč

  - seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 170,- Kč

   

   

  Znojmo

  Prehliadku Znojma začneme presláveným Znojemským podzemím, ktoré je známe už od 14. storočia. Zo začiatku sa používalo na uskladnenie vína a potravín ako prírodná chladnička, nakoľko je tu celý rok stála teplota. V čase vojen sa tu skrývali ľudia. Prepracovaný systém komínov im umožňoval v sklepoch variť a kúriť aj v nepokojných časoch. Tak aj vznikla prezývka „ mesto duchov „ , lebo vojaci nikoho nenašli, aj keď sa z komínov dymilo. Neslávnu úlohu malo podzemie v stredovekom súdnictve. Pod bývalou radnicou sa našli dve miestnosti, ktoré slúžili k mučeniu. Viac nám o tomto mieste porozpráva sprievodca.

  Z miestnych zaujímavostí stojí za pripomenutie aj radničná veža a Znojemská rotunda.

  Vstupné podzemie:

  - plné vstupné 95,- Kč

  - seniori, študenti, deti 55,- Kč

   

   

   

   

   

  Program zájazdu

  7:00 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

  10:00 – 12:00 Vranov nad Dyjí, veľký okruh zámkom

  12:00 – 12:30 h presun autobusom do Znojma

  12:30 – 13:30 h obed

  13:30 – 14:30 h prehliadka podzemie

  14:30 – 15:30 h prehliadka mesta

  15:30 – 17:00 osobné voľno

  17:00– odchod autobusu smer Bratislava

  Predpokladaaný príchod 19:00 h

   

  V cene zájazdu je: preprava autobusom, sprievodca.

  V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie (možno dojednať pri objednaní zájazdu)

  Cena zájazdu : 19,- €

   

   

   

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 19.00 € Detail
 • 20. Október Október 2018
  20. 10. 18 Poobedie s kultúrou v rodisku Jozefa Haydna 10,- €

  Cestou na iné výlety prechádzame často cez mestečko Rohrau, okolo nenápadného domčeka pokrytého trstinovou strechou, označeného rakúskymi vlajkami, až sme sa rozhodli zvoliť si ho za cieľ nášho ďalšieho výletu.

  Mestečko Rohrau, vzdialené od Bratislavy len niečo cez 30km, je rodiskom významného hudobníka a skladateľa, Jozefa Haydna, ktorého život je úzko prepojený aj s Bratislavou. Hoci Haydn už ako šesťročný Rohrau opustil, mesto stále žije jeho duchom. Spája sa s ním aj druhá dominanta obce, zámok rodiny Harrach, ktorý tiež navštívime. Tento zámok postihol po druhej svetovej vojne podobný osud ako väčšinu našich kaštieľov (slúžil ako sklad), našťastie v druhej polovici 20. storočia bol zrekonštruovaný a po prenesení súkromnej obrazovej zbierky z Viedne sa stal sídlom Galérie. Zbierka obrazov rodiny Harrach je najväčšou a najvzácnejšou súkromnou zbierkou obrazov v Rakúsku. Galériu spravujú potomkovia rodiny Harrach, ak budeme mať šťastie, pani grófku stretneme aj počas našej prehliadky.

  Naše príjemné kultúrne poobedie ukončíme prechádzkou v mestečku Bruck an der Leitha a posedením pri kávičke v miestnej kaviarni. Predpokladaný návrat do Bratislavy je okolo 19:00h.

   

  Odchod autobusu: 12:00h parkovisko Istropolis

   

  • 13:00h – Zámok Rohrau

  • 15:30 – Rodný dom Jozefa Haydna

  • 17:00 – Bruck an der Leitha

  • 18:15 – odchod do Bratislavy

   

  Predpokladaný príhod do Bratislavy o 19:00 h

   

  V cene zájazdu je: doprava klimatizovaným autobusom, služby tranzitného sprievodcu.

   

  V cene zájazdu nie sú: zarátané jednotlivé vstupy (zámok Rohrau 12 €, rodný dom J.Haydna 4,- €), cestovné poistenie (osoba do 71 r. 1,70 €, osoba nad 71 r. 2,50 €).

   

  Cena zájazdu: 10,- €

   

   

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 10.00 € Detail
 • 10. November November 2018
  10.11.2018 Valtice- zámok a výstava kostýmov z filmu Mária Terézia + Svätomartinský Mikulov a zámok Mikulov 19,- €

  Prvou zastávkou nášho zájazdu budú Valtice. Tu si prezrieme zámok, ktorý patril rodu Liechtensteinovcov. Uvidíme viac ako 20 miestností, medzi nimi aj komnaty, v ktorých býval cisár František Jozef I., či kancelár Metternich. Navštívime aj výstavu kostýmov z historického filmu Mária Terézia. Veľká časť tohoto veľkofilmu sa natáčala práve na valtickom zámku.

  Potom sa presunieme do neďalekého Mikulova, v ktorom sa bude konať svätomartinský festival. Po prestávke na obed, počas ktorej môžete zájsť do niektorej z reštaurácií na špeciálne svätomartinské menu, navštívime zámok. Zúčastníme sa prehliadky o jeho histórii a prezrieme si zámockú knižnicu.

  Po prehliadke si môžete pozrieť kultúrny program v rámci festivalu Svätomartinský Mikulov, navštíviť jarmok, či zájsť na ochutnávku mladých vín do niektorej z pivníc alebo vinoték.  Miesto nástupu: 8:15 h Bratislava – Istropolis

  Predpokladaný príchod: 18:30 h

  Zámok Valtice

  Prvá zmienka o Valticiach je už z 10.1.1193, kedy ich nadobudol Wichard zo Seefeldu. Panstvo a hrad mali niekoľko vlastníkov. V rokoch 1387 – 1391 sa dostali do rúk Liechtensteinovcov, ktorým patrili až do konfiškácie v r. 1945.

  Areál zámku, spolu s okolitými stavbami a krajinou, bol v roku 1996 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

   

  Vstupné zámok:

  - plné vstupné 180,- Kč

  - seniori, deti, študenti 130,- Kč

   

  Vstupné výstava kostýmov z filmu Mária Terézia:

  - plné vstupné 60,- Kč

  - seniori, deti, študenti 40,- Kč

   

   

  Zámok Mikulov

  História zámku v Mikulove sa začala písať v 13-tom storočí, kedy dal Přemysl Otakar II. rozostavaný hrad Jindřichovi z Liechtensteina. Tento hrad, ktorý stál na hraniciach medzi dolným Rakúskom a Moravou, musel plniť aj obrannú povinnosť. V priebehu vlastníctva si ho rod Liechtensteinovcov zvolil za svoje hlavné sídlo, neustále ho zveľaďovali a upravovali. Nakoľko viedli nákladný život, museli celé panstvo v r. 1560 predať Ladislavovi Kereczenyimu z Kaniafeldu za 60.000 toliarov.

  Zámok potom po smrti jeho syna Kryštofa / zomrel bezdetný /, pripadol aj s priľahlým panstvom cisárskemu dvoru.

  Cisár Rudolf II. ho daroval Adamovi z Dietrichšteina. Zámok vlastnili až do roku 1945.

  Na zájazde si pozrieme okruh A– priestory Regionálneho múzea v Mikulovskom zámku a okruh B- zámockú knižnicu v podobe, akú mala v 18.storočí.

   

  Vstupné zámok:

  Okruh A- História:

  - plné vstupné 120,- Kč

  - seniori, deti, študenti 60,- Kč

   

  Okruh B- Zámocká knižnica:

  - plné vstupné 60,- Kč

  - seniori, deti, študenti 30,- Kč

   

   

   

  Festival Svätomartinský Mikulov

  Svätomartinské oslavy v Mikulove sú spojené s jarmokom, hudobnými vystúpeniami, špeciálnou gastronomickou ponukou a ochutnávkami mladých vín. Do 16:00 hod. budú sprístupnené aj viaceré historické pamiatky, ich návšteva bude spoplatnená.

   

   

   

  Program zájazdu

  8:15 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

  10:00 – 11:30 h Valtice - prehliadka zámku a výstavy kostýmov

  11:45 – 12:00 h presun autobusom do Mikulova

  12:00 – 14:00 h osobné voľno (možnosť návštevy pamiatok)

  14:30 – 16:00 h prehliadka zámku a knižnice

  16:00 – 17:00 h osobné voľno

  17:00 – 18:30 h presun autobusom do Bratislavy

   

  V cene zájazdu je: preprava autobusom, sprievodca.

  V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie (možnosť dojednať pri objednaní zájazdu).

  Cena zájazdu : 19,- €

   

   

   

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 19.00 € Detail
 • 1. December December 2018
  1 a 2.12.2018 Praha - Vianočné trhy

  Program bude uverejnený 30.7.18

   

  cena zájazdu 0 € Detail

Sezónne zájazdy

 • Karlové Vary, Františkové Lázne, Mariánske Lázne<
  Detail

  Karlové Vary, Františkové Lázne, Mariánske Lázne

 • 7 - 8.9.2018 Salamander sprievod v Banskej Štiavnici + Radvanský jarmok v Banskej Bystrici 85,- €<
  Detail

  7 - 8.9.2018 Salamander sprievod v Banskej Štiavnici + Radvanský jarmok v Banskej Bystrici 85,- €