Detail zájazdu

28.4.2019 Zámok Bučovice, Slavkov u Brna – Mohyla mieru a zámok 23,-

Popis zájazdu

Zámok Bučovice zaujme nielen svojou renesančnou architektúrou, ale aj miestnosťami s bohato maľovanými stropmi. Unikátna “Zajačia izba” je napr. vymaľovaná motívmi zajacov, ktoré vládnu svetu. Na zámku si prezrieme aj iné sály zdobené prekrásnymi nástropnými maľbami, barokovú kaplnku a zbrojnicu. Veľké Napoleonovo víťazstvo v “Bitke troch cisárov” v decembri 1805 si pripomenieme návštevou Mohyly mieru blízko Slavkova u Brna a slavkovského zámku, kde bolo po tejto bitke podpísané prímerie.

 

Miesto nástupu: 7:00 h Bratislava – Istropolis

Predpokladaný príchod: 18:45 h

 

 

Zámok Bučovice

Zámok v štýle talianskej renesancie si dal v 2.polovici 16.storočia postaviť bohatý moravský šľachtic Jan Šembera z Boskovíc. Z tejto doby pochádza aj arkádové nádvorie, ktoré tvorí 90 stĺpov bohato zdobených 540 reliéfmi. Potom panstvo prešlo do vlastníctva Maximiliána Lichtenštajnského, manžela Šemberovej dcéry Kataríny. Po Kataríninej smrti Lichtenštajnovci nepokladali bučovický zámok za dostatočne reprezentatívny, preto odtiaľ odišli a zámok sa stal administratívnym centrom ich panstva. V roku 1722 v ňom zriadili svoju centrálnu učtáreň. Po II.svetovej vojne sa zámok stal majetkom štátu.

My si počas nášho zájazdu prejdeme prehliadkový okruh Reprezentačné sály. Prezrieme si reprezentačné a sukromné miestnosti bývalých majiteľov s unikátnymi maľovanymi stropmi, bohato zdobenú kaplnku a zámockú zbrojnicu.

 

Vstupné zámok Bučovice, okruh Reprezentačné sály:

- plné vstupné: 120,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 80,- Kč

-ZŤP/S a sprievodca ZŤP/S: zadarmo

 

 

 

 

 

Zámok Slavkov u Brna

Na mieste dnešného zámku bolo v 13.storočí postavené sídlo rádu nemeckých rytierov. Na začiatku 16.storočia ho získal Oldřich z Kounic a spravil z neho hlavné rodové sídlo. Neskôr tu Kounicovci dali vybudovať renesančný zámok a koncom 17.storočia ho dali prestavať do barokovej podoby.

Najvýznamnejším mužom rodu bol Václav Antonín, knieža z Kounic a Rietbergu. Pôsobil ako ríšske knieža, štátny minister a kancelár panovníkov Márie Terézie, Josefa II., Leopolda II. a Františka II.. Počas jeho života bola dokončená prestavba zámku do dnešnej podoby.

V decembri 1805, po “Bitke troch cisárov” bolo v slavkovskom zámku, ktorý bol v tej dobe známy pod menom Austerlitz, podpísané prímerie medzi Rakúskom a Francúzskom.

Krátko po ukončení I.svetovej vojny rod Kounicovcov vymrel “po meči” a zámok prešiel do rúk rodu Pálfyovcov. Po II.svetovej vojne sa stal majetkom štátu, dnes ho vlastní mesto Slavkov u Brna.

Počas našej prehliadky si prezrieme zámockú kaplnku a viacero miestností zdobených nástropnými maľbami, medzi nimi i “Historickú sálu”, v ktorej bolo podpísané prímerie po spomínanej “Bitke troch cisárov”.

 

Vstupné zámok Slavkov u Brna:

- plné vstupné: 120,- Kč

- seniori: 80,- Kč

- deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 70,- Kč

 

 

Mohyla mieru

Mohyla mieru bola postavená v roku 1912 na pamiatku obetí "Bitky troch cisárov". Stojí na kopci blízko obce Prace, kde sa rozhodlo o Napoleonovom víťazstve. Vo vnútri pamätníka sa nachádza kaplnka, ktorú tiež navštívime. Okrem toho, že si v nej pripomenieme obete boja, budete sa môcť na mieste presvedčiť o akustickej zaujímavosti tejto stavby: keď niečo zašepkáte v jednom rohu kaplnky, bude to počuť človek, ktorý sa bude nachádzať v protiľahlom rohu. Súčasťou areálu Mohyly mieru je i múzeum, ktoré nám priblíži túto významnú bitku a dobu, v ktorej sa odohrala.

 

Vstupné Mohyla mieru- expozícia a kaplnka:

- plné vstupné: 86,- Kč

- seniori: 65,- Kč

- deti nad 6 rokov, študenti: 43,- Kč

- ZTP, ZŤP/S: zadarmo

 

 

 

 

Program zájazdu

7:00 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

10:00 – 10:45 prehliadka zámku Bučovice

11:15 – 11:30 presun autobusom do Slavkova u Brna

12:00 – 13:00 prehliadka zámku Slavkov u Brna

13:00 – 14:30 h osobné voľno (čas na obed, možnosť poprechádzať sa po zámockom parku, navštíviť expozíciu “Austerlitz- malé mesto veľkých dejín” (VÝSTAVA SA PLATÍ))

14:30 – 14:45 presun autobusom k Mohyle mieru

15:00-16:30 - Mohyla mieru: prehliadka multimediálnej expozície a kaplnky

17:00 – 18:45 h presun autobusom do Bratislavy

 

 

V cene zájazdu je: preprava moderným autobusom, sprievodca

V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie (možno dojednať pri objednaní zájazdu)

 

Zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 30 osôb.

 

Zmena programu vyhradená.

Trasa zájazdu

Bratislava - Bučovice - Slavkov u Brna – Mohyla mieru

Dátum zájazdu

28. Apríl 2019

Približná obsadenosť

Voľných 49 z 51 miest