Detail zájazdu

7.4.2019 zámok Jaroměřice nad Rokytnou, Třebíč- Bazilika sv. Prokopa a židovská štvrť 23,- €

Popis zájazdu

Zámok Jaroměřice nad Rokytnou je taký rozsiahly a honosný, že sa často označuje názvom “moravské Versailles”. Počas našej prehliadky navštívime reprezentačné a súkromné miestnosti bývalých majiteľov zámku, salu terrenu a rímske kúpele. V meste Třebíč si prezrieme románsko-gotickú Baziliku svätého Prokopa a židovskú štvrť, pamiatky zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

 

Miesto nástupu: 7:00 h Bratislava – Istropolis

Predpokladaný príchod: 20:00 h

 

 

Zámok Jaroměřice nad Rokytnou

Na mieste dnešného zámku kedysi stála pevnosť, ktorú koncom 16.storočia prestavali na renesančný zámok. Do súčasnej barokovej podoby bol prebudovaný v 1.polovici 18.storočia, keď ho vlastnil rod Questenberkovcov. Vtedy bola založená aj rozsiahla zámocká záhrada.

V súčasnosti je zámok Jaroměřice nad Rokytnou jednou z najnavštevovanejších pamiatok na Vysočine. Každý rok sa tu koná Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského.

My si počas nášho zájazdu prejdeme prehliadkový okruh Grófsky apartmán. Prezrieme si súkromné a reprezentačné miestnosti bývalých majiteľov, medzi nimi aj sálu predkov, čínsky kabinet, salu terrenu a rímske kúpele.

 

Vstupné zámok okruh Grófsky apartmán:

- plné vstupné: 110,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 80,- Kč

-ZŤP/S a sprievodca ZŤP/S: zadarmo

 

 

 

 

 

Bazilika sv. Prokopa Třebíč

Tento jedinečný románsko- gotický kostol začali stavať v 1.polovici 13.storočia. Keď mesto v roku 1468 obliehali vojská uhorského kráľa Mateja Korvína, kostol bol veľmi poškodený. Potom sa využíval predovšetkým na svetské účely, ako koniareň, sýpka, či pivovar. Až v 1.polovici 18.storočia dali Valdštejnovci, vtedajší majitelia panstva, baziliku zrekonštruovať a odvtedy znova slúži cirkvi.

Nachádzajú sa v nej gotické fresky z 13.storočia, ktoré sú druhými najstaršími moravskými nástennými maľbami. Najstaršou časťou kostola je románska krypta. Podopiera ju 50 zdobených stĺpov a každý je iný!

Pre svoju jedinečnosť bola bazilika sv. Prokopa v roku zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 

Vstupné bazilika:

- plné vstupné: 80,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 50,- Kč

 

 

Třebíč- židovská štvrť

Najstaršia písomná zmienka o židovských obyvateľoch Třebíča pochádza z roku 1338, ale Židia pravdepodobne žili v meste už o storočie skôr. V 18.storočí tu vznikla samostatná židovská štvrť. Počas 2.svetovej vojny boli židovskí obyvatelia mesta deportovaní do koncentračných táborov. Po vojne sa ich vrátila domov len malá hŕstka a židovská komunita v meste už nebola nikdy obnovená.

Třebíčsku židovskú štvrť tvorí 123 domov. V roku 2003 bola spolu s Bazilikou sv. Prokopa zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Je to jediná židovská pamiatka UNESCO, ktorá sa nenachádza na území Izraela. Okrem toho je to jediná úplne zachovaná židovská štvrť v Európe.

Počas prehliadky nás miestny sprievodca prevedie štvrťou a porozpráva nám o najzaujímavejších domoch a o ľuďoch, ktorí v nich kedysi žili. Navštívime jednu z dvoch třebíčskych synagóg, tzv. Zadnú synagógu a prezrieme si Dom Seligmanna Bauera, v ktorom si spravíme predstavu o bývaní bežnej židovskej rodiny v období medzi dvoma svetovými vojnami.

 

Komentovaná prehliadka židovská štvrť:

- plné vstupné: 130,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP: 70,- Kč

 

 

 

 

Program zájazdu

7:00 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

10:30 – 11:35 h prehliadka zámku Jaroměřice nad Rokytnou

11:45 – 12:15 h presun autobusom do Třebíča

12:15 – 13:30 h osobné voľno

14:00 – 15:00 h prehliadka baziliky sv. Prokopa

15:30 – 17:00 h prehliadka židovskej štvrte s miestnym sprievodcom

17:30 – 20:00 h presun autobusom do Bratislavy

 

 

V cene zájazdu je: preprava moderným autobusom, sprievodca

V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie (možno dojednať pri objednaní zájazdu)

 

Zmena programu vyhradená.

Trasa zájazdu

Bratislava – Jaroměřice nad Rokytnou – Třebíč

Dátum zájazdu

7. Apríl 2019

Približná obsadenosť

Voľných 42 z 51 miest