Detail zájazdu

27.4.2019 Předklášteří- kláštor Porta Coeli, Žďár nad Sázavou- kostol na Zelenej hore (UNESCO) a zámok 23,- €

Popis zájazdu

Počas tohoto zájazdu navštívime niektoré z pamiatok Vysočiny. Areál kláštora Porta Coeli v Předklášteří zaujme hneď zvonka bohato zdobeným gotickým portálom, jedinečným svojho druhu v celej strednej Európe. Prezrieme si kostol a sprístupnenú časť kláštora. Zbytok kláštora je pre verejnosť uzatvorený, pretože v ňom aj v súčasnosti pôsobia cisterciánske mníšky. Potom sa presunieme do Žďáru nad Sázavou, kde po prestávke na obed navštívime zámok a pamiatku UNESCO, pútnicky kostol svätého Jána Nepomuckého na Zelenej hore, dielo významného architekta Jána Blažeja Santiniho- Aichela.

 

 

Miesto nástupu: 7:00 h Bratislava – Istropolis

Predpokladaný príchod: 20:00 h

 

 

Kláštor Porta Coeli

Kláštor Porta Coeli (v preklade “brána nebies”) založila v roku 1233 kráľovná Konštancia Uhorská, vdova po kráľovi Přemyslovi Otakarovi I.. V roku 1784 bol na základe reforiem cisára Jozefa II. zrušený a zmenil sa na farbiareň látok a cukrovar. Kláštor bol znova obnovený na začiatku 20.storočia. Fungoval dokonca aj počas obdobia socializmu, aj keď len vo veľmi obmedzenej miere. Je jediným ženským cisterciánskym kláštorom, ktorý v súčasnosti pôsobí v Čechách.

 

Vstupné kláštor Porta Coeli:

- plné vstupné: 45,- Kč

- seniori: 34,- Kč

- deti nad 6 rokov, študenti: 23,- Kč

-ZŤP, ZŤP/S: zadarmo

 

 

 

 

 

Pútnicky kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore

Pútnicky kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore v Žďári nad Sázavou, postavený v roku 1722 v štýle barokovej gotiky, je najvýznamnejším dielom slávneho architekta Jána Blažeja Santiniho- Aichela. Má pôdorys päťcípej hviezdy, vchádza sa doň piatimi vchodmi, je v ňom päť kaplniek s piatimi oltármi,…. Číslo päť má pripomínať legendu, podľa ktorej sa na mieste, kde sa Ján Nepomucký utopil v rieke Vltave, objavilo päť hviezd. Viac nám o histórii i súčasnosti tejto pozoruhodnej stavby, ktorá bola v roku 1994 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, povie sprievodca priamo na mieste.

 

Vstupné kostol na Zelenej hore:

- plné vstupné: 110,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP, ZŤP/S: 60,- Kč

 

 

Zámok Žďár nad Sázavou

Zámok v Žďári nad Sázavou je bývalým kláštorom cisterciánov, ktorý bol založený ešte v polovici 13.storočia. Do dnešnej podoby ho v 18.storočí prestaval architekt Santini. V období medzi dvoma svetovými vojnami zámok prešiel do vlastníctva šľachtického rodu Kinských, ktorý ho vlastní aj v súčasnosti.

Počas nášho zájazdu si prezrieme prehliadkový okruh s názvom Po stopách Santiniho. Navštívime miesta bývalého kláštora, ktoré sú spojené s architektom Jánom Blažejom Santinim- Aichelom. Dozvieme sa o živote cisterciánskych mníchov, prezrieme si sídlo opáta kláštora, studničnú kaplnku, baziliku Nanebovzatia Panny Márie a svätého Mikuláša. Uvidíme stredoveké nádrže na chov rýb z 13.storočia a množstvo iných zaujímavostí. Individuálne si budete môcť prezrieť galériu rodu Kinských- výstavu obrazov a fotografií, ktorá nás oboznámi s históriou tohoto rodu.

 

Vstupné zámok, prehliadkový okruh Po stopách Santiniho:

- plné vstupné: 160,- Kč

- seniori, deti nad 6 rokov, študenti, ZŤP/S: 110,- Kč

- skupinové vstupné (osoba v skupine nad 10 osôb): 90,- Kč

 

 

 

Program zájazdu

7:00 h -odchod z Bratislavy, parkovisko Istropolis

10:00 – 11:00 Předklášteří, prehliadka kostola a kláštora Porta Coeli

11:00 – 12:00 presun autobusom do Žďáru nad Sázavou

12:00 – 13:30 voľno na obed

14:00 – 15:00 prehliadka kostola sv. Jána Nepomuckého na Zelenej Hore

15:00 – 16:00 zostup k zámku, voľno na návštevu kaviarne, nákup suvenírov

16:00 – 17:00 prehliadka zámku

17:1520:00 h presun autobusom do Bratislavy

 

 

 

V cene zájazdu je: preprava moderným autobusom, sprievodca

V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie (možno dojednať pri objednaní zájazdu)

 

Zmena programu vyhradená.

Trasa zájazdu

Bratislava - Předklášteří - Žďár nad Sázavou

Dátum zájazdu

27. Apríl 2019

Približná obsadenosť

Voľných 51 z 51 miest