Detail zájazdu

9.6.2019 Brno - Vila Dušana Jurkoviča + vila Tugendhat 21,- €

Popis zájazdu

Tentokrát sme si pre Vás pripravili návštevu víly Tugendhat a vily Arch. Dušana Jurkoviča.

 

Pozrieme si dva rôzne typy architektektúry "Secesiu + Funkcionalizmus ".

 

Vila Arch. Dušana Jurkoviča,

je prekrásny výtvor secesie. Nachádza sa v Brne na vŕšku v miestnej časti Žabovřesky v blízkosti Wilsonovho lesa.

Vilu Arch. Dušan Jurkovič postavil pre svoju rodinu. Pri jej realizácií v roku 1906, sa hlásil k anglickému hnutiu Art & Craft / návrat k tradičnému bývaniu /.

Vstup do dvora zdobí prekrásna drevená brána s motívom páva / ten sa hodne vyskytuje aj na dreveniciach v Čičmanoch, ktoré po vyhoretí opäť postavil /. Do domu sa vchádza krytou kamennou verandou. Základným vnútorným prvkom je hala so schodiskom. Tá spája spodnú spločenskú časť so súkromnou na prvom poschodí.

Vilu Dušan Jurkovič predal v r. 1919. Do roku 2006, kedy sa dostala do vlastníctva " Moravská galéria v Brne ", niekoľkokrát zmenila majiteľa.

 

Vstupné:

Vstup vrátane výkladu stojí 100 Kč / polovičné 50 Kč /

rodinné 190 Kč

skupinové 75 Kč / osoba.

 

Vila Tugendhat,

ktorú si taktiež pozrieme v Brne ale na sídlisku " Černá pole ".

Táto vila sa považuje za najvýznamnejšie predvojnové dielo Ludwiga Miesa van der Rohe, otca modernej architektúry 20. storočia. Určila nové charakteristiky moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry (funkcionalizmu). Známy je najmä zasklený hlavný obytný priestor so zimnou záhradou. Stavba však bola vo svojej dobe prevratná aj z iných dôvodov – napríklad otvoreným, neprerušeným obytným priestorom, či zasklenými stenami. Pôsobivé sú aj okná, ktoré sa dajú spustiť do podlahy, vďaka čomu interiér splynie s prírodou v záhrade. Konštrukciu budovy tvorí oceľový skelet a stropy poschodí nenesú steny, ale pochrómované piliere.

Z novodobej histórie: 26. augusta 1992 podpísali vo vile Tugendhat vtedajší český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar zmluvu o rozdelení Československa. Od 1. januára 1993 vznikli na mape Európy dva nové štáty – Česká republika a Slovenská republika.

Vila Tugendhat bola vtedy ešte vládnym objektom. Jednania o rozdelení štátu prebiehali práve tu, snáď aj zo symbolických dôvodov - Brno leží zhruba na pol ceste medzi Prahou a Bratislavou.

 V roku 2002 bola vila Tugendhat zapísaná na listinu svetového dedičstva UNESCO.

Vstupné:

Rozšírený okruh:

dospelá osoba 350,- Kč,

žiaci, študenti, seniori od 60 r., ZŤP a ZŤP/doprovod 210,- Kč

 

Odborný výklad v oboch vilách mám poskytnú fundovaní sprievodci priamo pri prehliadkach.V cene zájazdu je: preprava autobusom, služby sprievodcu.

V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie / možnosť dojedneť deti do 15 r. 0,90 €/deň, dospelá osoba 1,70 €/deň, osoba nad 71 r. 2,50 €/deň /

 

Nástupné miesta: Istropolis, Patrónka, Malacky pri Bille

Odchod autobusu z Bratislavy parkovisko Istropolis - 7:30 h

Odchod Patrónka: 7:40 h

Odchod z Malaciek pri Billa - 8:20 h

Predpokladaný príchod - 19:00 h 

 

Zmena programu vyhradená.

Trasa zájazdu

Bratislava - Brno

Dátum zájazdu

9. Jún 2019

Približná obsadenosť

Voľných 51 z 51 miest