Detail zájazdu

16.3.2019 Kaštieľ Oponice + Nitra - mesto + hrad 15,- €

Popis zájazdu

Oponice.

 

Keď sa povie Oponice, veľa z nás si povie - obec na Slovensku. Áno. Presnejšie - nachádza sa v Nitranskom kraji na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi. Obec ležiaca na úpätí Tríbečského pohoria s najvyšším vrchom "Veľký Tríbeč" 829 m, je známa svojou historickou minulosťou. Na kopci nad obcou stojí zrúcanina Oponického hradu z 13. storočia. Ako prví majitelia sa uvádzajú Čákovci a až v r. 1392 prešiel do vlastníctva rodu Apponyiovcov. Počas svojej éry hrad plnil obrannú činnosť. V r. 1430 bol dobitý Husitmi ale následne bol opravený. Svoju obrannú schopnosť preukázal v časoch tureckých nájazdov začiatkom 17. storočia. Rodina Apponyiovcov ho používala do r. 1645, kedy sa presťahovala do kaštieľa v Oponiciach.

Samotný kaštieľ si počas storočí rodina upravovala pre svoje pohodlie. Väčšími prestavbami prešiel v 17. a 18. storočí. No najväčšia úprava bola prístavba samostatného krídla v klasicisticko – novogotickom štýle, v ktorom zriadili knižnicu. Tá je cieľom nášho zájazdu. Keď kaštieľ v tejto podobe majitelia opustili v r. 1940, začal postupne chátrať.

 

Knižnica + zbierka + hrobka.

 

Základy samotnej zbierky kníh založil v r. 1774 vo Viedni gróf Anton Juraj Apponyi. Knihy zakúpené do zbierky boli tématicky vyberané a preto tu nájdeme aj knihy zo zrušených Jezuitských rádov, vzácne akta pápežov alebo slávne dielo Giordana Bruna. Ako najstaršia sa uvádza tlač gréckeho rečníka "Isokrata" z r. 1515.

Preto Vás ani nemôže prekvapiť, že sa v zbierke nachádzajú diela v 12 jazykoch – samozrejmosťou je latinčina, viaceré europske jazyky, ale aj diela v arabštine a dokonca v hebrejštine. Zbierka bola počas svojej existencie výlučne vo vlasníctve r. Apponyiovcov. Ako sme už spomenuli, založená bola vo Viedni. Ale v r. 1827 bola presťahovaná do Bratislavy na Koziu ulicu a to 13.júna. Tým sa stala prvou verejnou knižnicou Uhorska. Tu bola až do r. 1920, avšak pre nezáujem zo strany mesta bola presťahovaná do Oponíc. Potom ako kaštieľ pripadla pod štátnu správu. Zbierka bola vystavená špatnému zaobchádzaniu a to tak, že musela byť dokonca odvezená z týchto priestorov.

Toto trvalo až do 30.septembra 2011, kedy bola vykonaná rozsiahla rekonštrukcia celého objektu s prestavbou na 4* hotel. Preto sa dnes môžeme znova pokochať priestormi knižnice v pôvodnej kráse.

Všetky dôležité informácie a zaujimavosti nielen o knižnici, hrobke ale aj rode Apponyiovcov nám povie miestny sprievodca, ktorý sa nám bude venovať na našej návšteve kaštieľa v Oponiciach.

 

Vstupné knižnica:

- dospelé osoby 6,- €

- seniori 3,- €

Vstupné hrobka:

- 2,- €

 

 

Nitra.

 

Nitriansky hrad + mesto.

 

Druhou našou zástavkou bude Nitriansky hrad a mesto.

 

Na hrade nás bude čakať prehliadka "diecézneho múzea Nitrianskeho biskupstva" a "Katedrála - Bazilika sv. Emeráma v Nitre".

 

 

Vstupné:

5,- €

 

Po skončení krátka prehliadka Nitry so sprievodcom.

 

8:00 h odchod z Bratislavy parkovisko Istropolis

10:00 – 12:00 h nášteva kaštieľa + hrobky v Oponiciach

12:00 – 12:30 h presun autobusom do Nitry

13:00 – 14:00 prehliadka hradu

14:00 – 16:00 h osobné voľno

16:00 – 17:00 h krátka prehliadka Nitry

17:00 – 18:00 h presun autobusom do Bratislavy

 

V cene zájazdu je: preprava autobusom, sprievodca.

 

V cene zájazdu nie je: jednotlivé vstupy, cestovné poistenie.

 

Cena zájazdu : 15,- €

 

Zmena programu vyhradená.

 

 

Trasa zájazdu

Bratislava - Oponice - Nitra

Dátum zájazdu

16. Marec 2019

Približná obsadenosť

Voľných 38 z 51 miest