Detail zájazdu

8.12.2018 Vila Stiassni + brnenské podzemie + Alfons Mucha - výstava 21,- €

Popis zájazdu

Počas tohoto zájazdu do Brna navštívime vilu Stiassni, známu ako “vládna vila”. Súčasťou prehliadky bude aj výstava “Československí štátnici vo vile”, ktorá nás oboznámi s tým, ktorí významní politici boli na tomto mieste ubytovaní, alebo ho navštívili.

Potom sa presunieme do centra mesta, kde po krátkej prehliadke budeme mať voľno na obed a na návštevu vianočných trhov.

Zájazd ukončíme návštevou jednej zo sprístupnených častí brnianskeho podzemia, tzv. Labyrintu pod Zelným trhem. Nebojte sa, blúdiť v ňom nebudeme. Cez “labyrint” nás bezpečne prevedie miestny sprievodca, ktorý nám porozpráva aj veľa zaujímavostí z histórie Brna.Miesto nástupu: 8:00 h Bratislava - Istropolis,

8:30 h Malacky – parkovisko pred Billa

Predpokladaný príchod: 19:30

Vila Stiassni

Vila Stiassni bola postavená v rokoch 1927 – 1929 podľa návrhu architekta Ernsta Wiesnera pre židovského textilného továrnika Alfreda Stiassni a jeho rodinu. Hoci zvonka je budova veľmi moderná, funkcionalistická, časť jej vnútorného vybavenia je úplným opakom. Pani Stiassni si totiž želala mať svoje obydlie zariadené na spôsob zámockého sídla. Vo vile je však aj veľa miestností s moderným zariadením. Ide najmä o priestory pre služobníctvo a zamestnancov. Rodina žila vo vile len 9 rokov, už v roku 1938 odišla zo strachu pred hroziacou nemeckou okupáciou do zahraničia.

Počas vojny vilu užívalo gestapo, počas oslobodzovania v nej bývalo sovietske vojsko. Krátko po vojne v nej pobudol aj prezident Eduard Beneš. V roku 1946 bola vila a celý majetok rodiny Stiassni zoštátnené.

Vila bola využívaná na stretnutia a ubytovanie významných politikov, boli v nej ubytovaní československí prezidenti a zahraničné štátne návštevy. Počas medzinárodných strojárskych veľtrhov v Brne tam bývala kancelária ministra zahraničného obchodu.

V rámci našej prehliadky navštívime reprezentačné a súkromné miestnosti vily a priestory pre zamestnancov a služobníctvo.

 

 

Vstupné Vila Stiassni:

plné vstupné: 190,- Kč

deti a mládež od 6 do 18 r., študenti, seniori nad 65 r., ZŤP: 130,- Kč

Labyrint pod Zelným trhem

Brno bolo v minulosti významným vinohradníckym mestom. A aby ľudia mali kde sudy s vínom skladovať, hĺbili si v zemi pod domami veľké pivnice. Okrem vína v nich skladovali aj pivo, zeleninu, ovocie, mäso a ďalšie potraviny. Takéto pivnice sa budovali už od stredoveku. V 19.st. sa začal rozvíjať priemysel, vinohrady zanikali. Také veľké pivnice už nebolo treba, preto ich zasypali a postupne sa na ne zabudlo. Až neskôr sa začal dôkladný prieskum podzemných priestorov, začali sa čistiť, upravovať a sprístupňovať pre verejnosť.

V súčasnosti je sprístupnených niekoľko podzemných priestorov, v ktorých sú umiestnené rôzne expozície. My počas nášho zájazdu navštívime tzv. Labyrint pod Zelným trhem. V skutočnosti to žiaden labyrint nie je. Je to systém pivníc, ktoré sú umelo prepojené chodbami. Uvidíme, ako boli pivnice v minulosti zariadené a používané a prezrieme si historické exponáty, ktoré nás oboznámia s niektorými témami z histórie Brna. Uvidíme napr. podzemnú expozíciu, ktorá nás oboznámi s vývojom svietidiel používaných v podzemí, alebo alchymistické laboratórium, ktoré pripomenie slávnych alchymistov, lekárov a lekárnikov, ktorí v meste pôsobili. Nájdeme tu aj expozíciu o mučení a trestaní v minulosti a historickú krčmu.Vstupné Labyrint pod Zelným trhem:

plné vstupné: 160,- Kč

deti a mládež od 6 do 15 r., študenti, seniori nad 65 r., ZŤP: 80,- Kč

Program zájazdu

 

 • 8:00 – odchod Bratislava Istropolis

 • 8:30 – Malacky parkovisko pred Billa / pod mostom /

 • 10:00 - prehliadka vily Stiassni

 • 12:00 - 13:00 krátka prehliadka centra

 • alebo 12:00 – 15:00 individuálna návšteva výstavy

  Alfons Mucha – Dva světy /autobus Vás odvezie na výstavu a späť do mesta /

 • 13:00 – 17:30 osobné voľno / obed, vianočné trhy/, prehliadka podzemia (Labyrint pod Zelným trhem 15:30 a 16:30)

 • 17:45 - odchod z Brna

 • 19:00 – príchod Malacky Billa

 • 19:30 príchod Bratislava Istropolis

 

 

 

V cene výletu je zahrnuté: preprava klimatizovaným autobusom, sprievodca

 

V cene výletu nie je zahrnuté: cestovné poistenie (možnosť dojednania pri objednávke), vstupy

Zmena programu vyhradená.

Trasa zájazdu

Bratislava - Brno

Dátum zájazdu

8. December 2018

Zájazd sa už uskutočnil