Detail zájazdu

Údolie Wachau - Benediktínsky kláštor Melk + Marhuľové slávnosti 21.7.2018 21,- €

Popis zájazdu

Údolie Wachau je magickým kúskom zeme bez ohľadu na ročné obdobie. Z brehov rieky Dunaj akoby vyrastali strmé terasovité svahy pokryté vinohradmi, sadmi a občas tmavými lesmi.

Vstupnou bránou do údolia je mesto Melk, ktoré je zároveň aj súčasť kultúrneho prostredia zaradeného v roku 2000 na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.  Už od 11. storočia je Melk duchovným a kultúrnym centrom Dolného Rakúska, najskôr ako hrad Babenbergovcov a potom ako benediktínsky kláštor. 

Kláštor v Melku  – najväčší benediktínsky kláštor v strednej Európe  - je stelesnením veľkolepej barokovej architektúry a z vonkajšej terasy ponúka prekrásny výhľad na rieku Dunaj. Najzaujímavejšími pamiatkami opátstva sú mramorová sála a knižnicaktorá zahŕňa približne 100.000 zväzkov – niektoré z nich patria k najhodnotnejším stredovekým zachovaným písomnostiam.

 

Prvá zmienka o Melku označeného ako Medilica v starých listinách pochádza z roku 831. Názov oblasti Medelike v stredovekej nemčine sa objavil aj v Piesni o Nibelungoch, ktorá je najdôležitejším dielom nemeckej stredovekej literatúry.

Leopold I., markgróf ovládajúci územie dnešného juhozápadného Dolného Rakúska, v roku 976 urobil z melkského hradu svoje sídlo a jeho potomkovia ho vybavili cennými pokladmi a relikviami.

V neďalekej dedine Dürnstein s pôvabným svetlomodrým kostolom, terasami vinární a pevnosťou týčiacou sa nad územím bol pred 800 rokmi uväznený Richard Levie Srdce z rodu Kuenringer.

 

Ďalej naše kroky však povedú do mestečka Spitz  na Dunaji, kde sa pokocháme nielen očami, ale si aj pochutnáme na chutných marhulách upravených na všetky možné spôsoby - či sú to lekváre, zaváraniny, likére, marhuľovica ale samozrejme marhuľové gule. Tie sa okrem iného dajú kúpiť aj v marhuľovom automate. Samozrejmosťou budú aj ľudové kroje, na ktoré sú miestni právom hrdí. O veselú zábavu sa postará ľudová hudba. 

 

Odchod z Bratislavy : 7:00 h

Návšteva kláštora : 10:00 h - 12:00 h

Návšteva slávností : 13:00 h - 17:00 h 

Odchod do Bratislavy : 17:00 h

Príchod do Bratislavy : cca 19:30

Vstupné:

skupinová zľava 11,- €

 Zmena programu vyhradená. 

 

Trasa zájazdu

Bratislava - Melk - Spitz

Dátum zájazdu

21. Júl 2018

Zájazd sa už uskutočnil