Sezónne zájazdy

 • 7 - 8.9.2018 Salamander sprievod v Banskej Štiavnici + Radvanský jarmok v Banskej Bystrici 85,- €

  1. deň

  Odchod autobusu: 8:00 h parkovisko Istropolis

   

  Kláštor Hronský Beňadik: 10:00 h

  Zájazd začneme zastávkou v Hronskom Beňadiku – na mieste, ktoré sa v časoch Uhorského kráľovstva nazývalo „Slovenskou bránou“. Dodnes tu stojí a rozpráva príbehy z našej histórie prekrásny kostol a benediktínsky kláštor. Po prehliadke kostola a sprístupnenej časti kláštorného komplexu pokračujeme do Banskej Štiavnice.

   

  Banská Štiavnica: 12:30 h

  Než vstúpime do samotného mesta, pozrieme si ho zvrchu – navštívime štiavnickú kalváriu, ktorá patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch), vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na Štiavnicu. Potom, ako nám v Dolnom kostole kalvárie miestny sprievodca porozpráva zopár zaujímavostí o kalvárii i meste, vyberieme sa ďalej, do Banského múzea v prírode. Povrchová expozícia nás prevedie krátkym geologickým vývojom Slovenska, uvidíme tu historické banské stavby a vyzbrojení plášťami, prilbou a lampami sa tí, ktorí majú záujem, odoberú na prehliadku podzemnej štôlne Bartolomej, na vlastnej koži si vyskúšať a na vlastné oči vidieť, aký ťažký bol život baníkov. Vhodná obuv a teplé oblečenie je nevyhnutné (v bani je mokro a teplota iba okolo 7 stupňov C.)

  Po prehliadke banského múzea sa spoločne presunieme do mesta, kde o 15-tej hodine začínajú Salamandrové slávnosti. Salamandra je symbolom mesta – podľa tradície vďačia Štiavničania práve salamandre za objavenie vzácnej rudy, ktorá im priniesla bohatstvo a slávu. Salamandrové dni sú tradičné podujatie, ktoré je oslavou baníkov, geológov, hutníkov a naftárov - oslavou bohatej štiavnickej histórie a tradícií. Spája sa s pestrým hudobným programom, v centre mesta sa koná tradičný jarmok a o 19-tej hodine začína salamandrový sprievod. Salamander bol pôvodne vážny a slávnostný sprievod poslucháčov banskoštiavnickej akadémie pri zvlášť významných príležitostiach, ako bolo prvé fáranie, šachtág, pohreb profesora akadémie a podobne. Konal sa vždy po zotmení vo svetle baníckych kahanov a fakieľ. Túto atmosféru si ani my nenecháme ujsť. Zo Štiavnice budeme odchádzať po skončení sprievodu, najneskôr o 21:30. Príchod do hotela v neskorých hodinách (až okolo 22:30-23:00).

   

  2. deň

  9:00 h Vzhľadom na neskorý príchod do hotela začneme program prehliadkou historického centra Banskej Bystrice (miestny sprievodca). Tí, ktorí si radšej dlhšie pospia, sa môžu k skupine pripojiť neskôr. Po prehliadke máme v Banskej Bystrici rozchod až do 12:00.Počas individuálneho voľna si môžete užívať atmosféru jarmoku a historických remesiel. Práve sa tam bude konať chýrny Radvanský jarmoknazývaný aj jarmok všetkých jarmokov. Je preslávený aj tým, že naň voľakedy chodieval najslávnejší zbojník Juraj Jánošík.

   

  12:00 h presun autobusom do Španej doliny, malebnej dedinky s bohatou banskou históriou. Jej dominantou je ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia. Ku kostolu stojacemu na vŕšku vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. V blízkosti kostola stojí renesančná budova bývalej Klopačky, v ktorej je zriadené Múzeum paličkovanej čipky. V blízkosti Klopačky na nás čaká zaujímavý orloj, ktorý v pravidelných intervaloch otvorí kamenné steny a ukáže útroby bane s pohyblivými postavičkami baníkov. K zaujímavostiam Španej doliny patrí aj Múzeum medi, kde nám banský sprievodca porozpráva o slávnych časoch tejto dedinky. Na záver sa ešte spolu prejdeme malým náučným banským chodníkom, ktorý nás zavedie až na haldu Maximilián. Z tohto miesta sa nám ponúkne nezabudnuteľný pohľad na Španiu dolinu, známy zo všetkých pohľadníc. Týmto sa rozlúčime s banskými perlami stredného Slovenska a vyrazíme domov. Cestou sa ale ešte zastavíme v dedinke Hronsek.

   

  16:15 h Prehliadka artikulárneho evanjelického kostola z roku 1726,ktorý je zapísaný medzi pamiatkami UNESCO, bude bodkou za našim výletom. O 17:00 vyrazíme na cestu do Bratislavy.

   

  Predpokladaný príchod do Bratislavy o 20:00 h.

   

  V cene zájazdu je: doprava klimatizovaným autobusom, služby tranzitného sprievodcu, 1x noc v 3* penzióne/hoteli vrátane raňajok, výklad miestneho sprievodcu.

   

  V cene zájazdu nie sú zarátané: jednotlivé vstupy (ca 15 € - v závislosti od záujmu), cestovné poistenie (osoba do 71 r. 1,70 €, osoba nad 71 r. 2,50 € /.

   

   

  Cena zájazdu: 85,- €

   

  Zmena programu vyhradená.

   

  cena zájazdu 0 € Detail
  Karlové Vary, Františkové Lázne, Mariánske Lázne

  Odchod Bratislava: 6:00 h /parkovisko Istroplis/

   

  Z náhrdelníka českých kúpeľných miest sme pre Vás vybrali tri najjagavejšie skvosty: Karlove Vary, Mariánske Lázne a Františkove Lázne.

  Naše spoznávanie začneme svetovo preslávenými kúpeľmi a to Karlovými Varmi.

   

  1. deň

  Predpokladaný príchod do Karlových Varov je 11:30. Potom nás miestny sprievodca prevedie kolonádou, na ktorej má každá budova svoju zaujímavú históriu, tvorenú osobnosťami, ktoré tu pobývali. Zároveň sa budeme kochať stavbami, ktoré sa tu nachádzajú. Či už sú to viac alebo menej známe hotely, kultúrne pamiatky, ale aj samotné stavby kúpeľného mesta. A samozrejme, že sú tu aj samotné liečivé pramene. My sa priamo zameriame na jeden z nich, ktorý má aj vlastné múzeum. Je to „prameň“ Jána Bechera. Odborník na slovo vzatý nás podrobne zoznámi s históriou výroby Becherovky a prevedie nás aj samotným múzeom. Samozrejmosťou bude aj ochutnávka 4 druhov, ktoré sa tu vyrábajú.

  Po skončení ochutnávky bude nasledovať osobné voľno a o 17:00 odchod do hotela.

   

  1. deň

  Odchod autobusu o 9:00 h

  Druhé z kúpeľných miest, ktoré navštívime, sú Františkove Lázne.

  Aj keď o liečivých účinkoch vody sa vedelo už v 15. storočí, najväčší rozmach predaja vody bol až v 17. storočí. Na príkaz cisára Františka I. tu v roku 1793 založili prvé slatinné kúpele na svete.

  Počas zaujímavého výkladu, ktorý nám poskytne miestny sprievodca, sa budeme pomaly presúvať časťami mesta ako Mestské sady, Sady Bedřicha Smetany, Sady Solného a Lučního pramene, ako aj neoddeliteľnou súčasťou každého kúpeľného mesta, kolonádou.

  Po výklade bude nasledovať osobné voľno. Odchod autobusu do hotela sme stanovili na 16:00 h.

   

  1. deň

  Odchod autobusu o 9:00 h

  Posledný deň nášho zájazdu sa po ceste smerom domov zastavíme v Mariánskych Lázňach.

  Tie sú dnes druhým najväčším kúpeľným mestom v Čechách a svoj názov údajne dostali podľa mariánskeho obrazu, ktorý pri prameni /pôvodný názov Smradľavý/ zavesil vojak vracajúci sa z vojny.

   

  Spomedzi známych osobností, ktoré navštívili Mariánske Lázne, spomeniem nemeckého básnika Johanna Wolfganga Goetheho, operného skladateľa Richarda Wagnera, či britského panovníka Eduarda VII.. Ten sa tu r. 1904 dokonca stretol s cisárom Františkom I. pri politickom rokovaní. Nebudeme Vám všetko prezrádzať, podrobnosti a iné zaujímavosti nám rozpovie sprievodca.

  Odchod do Bratislavy je o 15:00 h

   

  Predpokladaný príchod: 20:00 h

   

   

  V cene zájazdu je: preprava moderným autobusom, sprievodca, ubytovanie v Karlových Varoch, 2-krát raňajky

   

  Samostatná izba + 20,- €

  V cene zájazdu nie je: vstupy, cestovné poistenie.

  Možnosť individuálne absolvovať procedúry.

  Zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 35 osôb.

  Zmena programu vyhradená.

  cena zájazdu 0 € Detail